Otwarcie o schizofrenii
Przewodnik dla rodzin osób żyjących ze schizofrenią
Przewodnik dla rodzin osób żyjących ze schizofrenią pomoże ci ukształtować i umocnić swoją rolę jako opiekuna oraz rozwiązać dylematy i odpowiedzieć na pytania dzięki wiedzy medycznej, praktycznym wskazówkom, skutecznym metodom i wsparciu dla opiekunów. Autorzy tej książki, będąc nie tylko ekspertami medycznymi w swojej dziedzinie, przemawiają w imieniu nas wszystkich zmagających się ze schizofrenią.
ROZDZIAŁ 1
Spojrzenie na schizofrenię
Celem tego poradnika jest udzielenie Ci wskazówek, jak pomóc bliskiej osobie żyć lepiej i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi ze schizofrenią. Poradnik ma również na celu dostarczenie przydatnych informacji o tym, jak zaakceptować i przystosować się do tej nowej sytuacji w Twoim życiu, jak stać się pomostem między osobą, którą się opiekujesz, a pracownikami służby zdrowia – co równie ważne – jak dbać o siebie podczas tej wymagającej, ale często satysfakcjonującej drogi.
ROZDZIAŁ 2
Trzy kroki w walce ze stygmatyzacją: uznanie, zrozumienie, łagodzenie
Nie jesteś sam! Na całym świecie żyje ponad 20 MILIONÓW osób zmagających się ze schizofrenią. Obok nich są opiekunowie, którzy mierzą się z tymi samymi lękami, trudnościami i wyzwaniami, co Ty w tej chwili. Skontaktuj się z nimi. Dołącz do grupy wsparcia lub stowarzyszenia opiekunów. W Europie istnieje rozległa sieć opiekunów, którzy dzielą wspólny cel: pozytywnie wpływać na życie osób, którymi się opiekują. Co najważniejsze – rozmawiaj ze specjalistami opieki zdrowotnej. Jeśli Twoim bliskim opiekuje się zespół medyczny, zwróć się do niego po radę. Aktywnie angażuj się w rozmowy.
ROZDZIAŁ 3
Pokonać vs. poddać się
Najbardziej znaczący wpływ schizofrenii polega na tym, że trwale zmienia codzienne życie całej rodziny. Schizofrenia zmienia również plany, jakie rodzina miała wobec przyszłości swojego bliskiego. Jednak dzięki odpowiedniej opiece oraz wspólnemu wysiłkowi całej rodziny wiele z tych planów może stać się rzeczywistością.
ROZDZIAŁ 4
Leczenie
Chociaż obecnie schizofrenia nie ma znanego lekarstwa, perspektywy dla osób żyjących z tą chorobą nieustannie się poprawiają. Leczenie schizofrenii obejmuje połączenie farmakoterapii oraz terapii rozmową, a także trening społeczny, który pomaga w ponownej integracji ze społeczeństwem. W okresach kryzysowych lub w momentach nasilenia objawów może pojawić się konieczność hospitalizacji, aby zapewnić bezpieczeństwo, odpowiednie odżywianie, wystarczającą ilość snu oraz podstawową higienę. Schizofrenia wymaga leczenia przez całe życie, mimo złagodzenia objawów. W wielu przypadkach opiekę nad pacjentami ze schizofrenią sprawuje zespół terapeutyczny, kierowany przez doświadczonego psychiatrę. Zespół ten może również składać się z psychologa, pielęgniarki psychiatrycznej, pracownika socjalnego oraz koordynatora, który zajmuje się organizacją opieki. Biorąc pod uwagę złożoność choroby oraz fakt, że każda osoba jest inna, nie istnieje uniwersalne leczenie. Ważne jest, aby poświęcić czas na zbadanie wszystkich opcji i opracowanie indywidualnie dopasowanego planu leczenia, który najlepiej odpowiada potrzebom bliskiej Ci osoby. Celem leczenia jest zmniejszenie objawów, obniżenie ryzyka nawrotu oraz poprawa jakości życia.
ROZDZIAŁ 5
Pogodzenie się ze swoimi emocjami
Opieka nad osobą ze schizofrenią to trudne zadanie, które wymaga ogromnej ilości czasu, energii i zaangażowania. Oprócz codziennych zmagań opieka może również wydobywać na powierzchnię wiele emocji. Jako opiekun możesz doświadczać zarówno pozytywnych, jak i negatywnych uczuć. Doświadczanie wszystkich tych emocji może stać się wyczerpujące, a jeśli nie są odpowiednio monitorowane, mogą Cię osłabić. Ignorowanie ich i wmawianie sobie, że musisz pozostać „silny” dla swojego bliskiego lub całej rodziny, nie jest właściwym rozwiązaniem. Pogodzenie się ze swoimi emocjami jest również zdrowsze. Kiedy pozwolisz sobie na na ich odczuwanie i uznasz, że to nie one kontrolują Twoje działania, negatywne uczucia albo się zmniejszą, albo staną się łatwiejsze do opanowania. Na dłuższą metę umożliwi Ci to lepszą opiekę nad bliskim, a także pomoże zadbać o siebie.
ROZDZIAŁ 6
Zawód? – bohater
Bycie opiekunem może momentami wydawać się przytłaczające, ale pomoc jest na wyciągnięcie ręki.
W tym poradniku znajdziesz praktyczne rady, które mogą pomogą Tobie i innym w sprawowaniu opieki nad osobą chorującą
na schizofrenię.
ROZDZIAŁ 7
Zadbaj również o siebie
Opieka nad osobą chorującą na schizofrenię może stanowić główną część Twojego życia, ale nie powinna go całkowicie wypełniać. Wyjście na chwilę z roli opiekuna pozwoli Ci z dystansu docenić to, co robisz.
ROZDZIAŁ 8
Zarządzanie schizofrenią w następstwie pandemii
COVID-19
Ten rozdział zawiera przydatne informacje dotyczące pandemii COVID-19, jej wpływu na osoby zmagające się ze schizofrenią oraz tego, co możesz zrobić jako opiekun, aby dbać zarówno o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego bliskiego, jak i o własne samopoczucie. Informacje te odnoszą się nie tylko do niedawno doświadczonej pandemii, lecz także do możliwych przyszłych pandemii i innych podobnych sytuacji.