Odwiedź tę sekcję

Witamy w serwisie
schizofrenia-reaguj.pl

Przydatne informacje dla osób chorych na schizofrenię.

Co to jest schizofrenia?

Osoby chore na schizofrenię mogą prezentować różne objawy, które wpływają na jakość ich życia.²
Objawy te zazwyczaj zaczynają pojawiać się w młodym wieku, pomiędzy 16. a 30. rokiem życia.² W celu postawienia diagnozy lekarz dokonuje oceny objawów.

Objawy negatywne w przebiegu schizofrenii, na podst. Millan i in., 2014


Leczenie schizofrenii

Po zdiagnozowaniu schizofrenii lekarz omawia z pacjentem/jego rodziną plan leczenia. Główne cele terapii to zmniejszenie częstości i stopnia nasilenia ostrych epizodów psychotycznych oraz poprawa jakości życia.¹ Podstawowym warunkiem powodzenia terapii jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem prowadzącym.

CZY SCHIZOFRENIĘ MOŻNA LECZYĆ?

Mity i fakty na temat schizofrenii

Zapewne mają już Państwo pewne ogólne wyobrażenia na temat schizofrenii, ale czy potrafią Państwo odróżnić mity od faktów? Zapraszamy do zapoznania się z najpopularniejszymi mitami na temat schizofrenii oraz faktami, jakie za nimi stoją.

Czy schizofrenia jest dziedziczna?

Schizofrenia a uzależnienie

U osób nadużywających substancji odurzających niekiedy pojawiają się objawy łudząco przypominające objawy schizofrenii. W niektórych jednak przypadkach nadużywanie tych substancji może przyczynić się do rozwoju choroby.

Schizofrenia a zachowania uzależniające
Login to Unlock

Schizofrenia w szkole i pracy

Osoby z długotrwałymi chorobami psychicznymi, w tym schizofrenią, doświadczają barier w pracy z powodu stygmatyzacji, uprzedzeń i dyskryminacji. Pomimo faktu, ż

więcej…
Login to Unlock

Jak mogę pomóc osobie ze schizofren…

Poznanie schizofrenii jest ważne, aby zrozumieć fazy, objawy i przez co może przechodzić dana osoba. Istnieje wiele błędnych informacji na temat schizofrenii, w

więcej…
strzałka